Bergara B-14 Hunter Blued/Green Bolt Action Rifle – 7mm-08 Remington – 22in – Bergara’s B-14 Hunter Rifle is ideal for serious big-game hunters. It has a 4140 CrMo steel barrel, which features a matte blued finish, and is drilled and tapped. The molded synthetic stock is made of glass fiber reinforced polymer with bedded integral pillars for stability and enhanced accuracy. A SoftTouch coating gives the stock a soft, tacky feel that is easy to grip even in harsh weather. Its super-smooth B-14 Action, is a two-lug system with a Sako-style extractor and a coned bolt nose and breech to ensure a smooth feeding and extraction of the cartridge. It’s also outfitted with a Bergara curved trigger to guarantee a crisp, clean pull every time you fire the rifle.
Bergara B-14 Hunter Blued/Green Bolt Action Rifle – 7mm-08 Remington – 22in
$699.99
Specifications
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22in |
| Finish | Blued |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Weight | 7lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 7mm-08 Remington |
| Color | SoftTough Green Speckled |
| Hand | Right |
| Overall Length | 42in |
| Product Line | B-14 |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:9.5in |
| Type | Centerfire |




Reviews
There are no reviews yet.