Christensen Arms Modern Precision Black Cerakote Bolt Action Rifle – 308 Winchester – The Modern Precision Rifle is an ultra-lightweight chassis rifle designed to break with tradition. Beyond the folding stock the complete package is well equipped with a carbon fiber comb, free-floating carbon fiber handguard, and 20 MOA rail. The action and stainless steel side-baffle muzzle brake are finished in Black Nitride for a sleek look. The Modern Precision Rifle weighs in starting at 6.9lbs and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.

Christensen Arms Modern Precision Black Cerakote Bolt Action Rifle – 308 Winchester – 20in
$1,899.99
Specifications
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 20in |
| Finish | Black Cerakote |
| Weight | 6.9lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 308 Winchester |
| Color | Tungsten |
| Hand | Right |
| Overall Length | 40.5in |
| Product Line | Modern Precision |
| Stock Material | Aluminum |
| Threaded | Yes |
| Twist | 1:10in |
| Type | Centerfire |

Reviews
There are no reviews yet.