Christensen Arms Modern Precision Stainless/Black Bolt Action Rifle – 338 Lapua Magnum – 27in – The Modern Precision Rifle is an ultra-lightweight chassis rifle designed to break with tradition. Beyond the folding stock the complete package is well equipped with a carbon fiber comb, free-floating carbon fiber handguard, and 20 MOA rail. The action and stainless steel side-baffle muzzle brake are finished in Black Nitride for a sleek look. The Modern Precision Rifle weighs in starting at 6.9 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.

Christensen Arms Modern Precision Stainless/Black Bolt Action Rifle – 338 Lapua Magnum – 27in
$1,999.99
Specifications
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length | 27in |
| Lop | 12.50in – 14.50in |
| Finish | Stainless Steel |
| Stock | Stainless Steel/Black Polymer/Tungsten Anodized |
| Weight | 6.9lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Carbon Fiber |
| Cartridge | 338 Lapua Magnum |
| Color | Black Cerakote |
| Hand | Right |
| Overall Length | 48.50in |
| Product Line | Modern Precision |
| Threaded | Yes |
| Twist | 1:9.30in |
| Type | Rimfire |

Reviews
There are no reviews yet.