Christensen Arms MPR Tungsten Bolt Action Rifle – 6mm Creedmoor – 24in – The Modern Precision Rifle is an ultra-lightweight chassis rifle designed to break with tradition. Beyond the folding stock the complete package is well equipped with a target contour Christensen Arms carbon fiber barrel, carbon fiber comb, free-floating carbon fiber handguard, and 20 MOA rail. The action and stainless steel side-baffle muzzle brake are finished in Black Nitride for a sleek look. The Modern Precision Rifle is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Christensen Arms MPR Tungsten Bolt Action Rifle – 6mm Creedmoor – 24in
$2,399.99
Specifications
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 24in |
| Finish | Tungsten |
| Weight | 6.9lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Carbon Fiber |
| Cartridge | 6mm Creedmoor |
| Twist | 1:8in |




Reviews
There are no reviews yet.