Remington 783 Mossy Oak Break Up Country Bolt Action Rifle – 300 Winchester Magnum – 24in – Remington’s 783 is a custom-grade hunting rifle. The striking stock design is a true performance-enhancer, with a dual-pillar bedding platform that free-floats the barrel for unmatched shot-to-shot consistency. It also features a blued precision button-rifled carbon steel barrel and a crisp CrossFire trigger system which allows the user to adjust to their preference. The 783 comes equipped with a pre-mounted and bore-sighted 3-9x40mm riflescope. This 300 Winchester Magnum model has a 24in barrel with a 3-round steel detachable magazine and a Mossy Oak Break-Up Country stock finish.

Remington 783 Mossy Oak Break Up Country Bolt Action Rifle – 300 Winchester Magnum – 24in
$479.99
Specifications
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length | 24in |
| Finish | Blued |
| Weight | 8.5lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 300 Winchester Magnum |
| Color | Camo |
| Hand | Right |
| Overall Length | 44.5in |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:10in |
| Type | Centerfire |


Reviews
There are no reviews yet.